صفحه سفید وردپرس

صفحه سفید وردپرس

صفحه سفید وردپرس

صفحه سفید وردپرس یکی از آزاردهنده ترین و غیرقابل تحمل ترین مشکلات در طراحی سایت و مشخصا کار با وردپرس می باشد چون هیچگونه هشداری از قبل نداشته و بعد از دیدن آن نمی توانید به راحتی علت آن را پیدا کرده تا آن را به سرعت برطرف نمایید. درواقع دیدن این صفحه سفید وردپرس چه از داخل نظیمات پنل، چه از بیرون که با وارد کردن آدرس سایت ظاهر می شود،

یکسری از کاربران باتجربه را به یاد صفحه ی مرگ آبی رنگ انداخته که با شمارش معکوسی که پایین صفحه نمایان می شود، با هر شمارشی که به صفر نزدیک می شود آدم را یاد بمب های ساعتی انداخته که اگر کاری برایش نکنید، در بدترین حالت ممکن، خرجی هنگفت روی دستانتان خواهد گذاشت…

در این آموزش از وردپرس خدمت شما دلایل مواجه شدن با صفحه سفید وردپرس و راه های برطرف کردن این مشکل که خیلی از کاربران وردپرس با این مشکل مواجه می شوند را خدمت شما توضیح می دهیم .

چرا شاهد خطای “صفحه سفید وردپرس” می باشم؟!

دلایل زیر ممکن است علت صفحه سفید وردپرس باشد:

علت های زیادی می تواند عامل اصلی این خطای بدقلق باشد، که اگر کلی و تیتروار بخواهم اشاره کنم، کم آوردن حافظه بخاطر وجود افزونه های زیاد، وجود خطایی در کد نویسی که یا برنامه نویس در نوشتن آن دچار اشتباه شده و یا آن کد سر سازگاری با قالب سایت  نداشته باشد.

بیایید تا باهم احتمالات بروز خطای صفحه سفید وردپرس را بررسی و با عیب یابی (Troubleshooting) منطقی و مرحله به مرحله، سرمنشا این بلا را پیدا و آن را برطرف نماییم.. :

دلایل بروز مشکل صفحه سفید در وردپرس :

 

۱- محدود شدن حافظه تا جایی که دیگر ظرفیتی برایش نمانده باشد!

علت: یکی از محتمل ترین احتمالات ممکن است بخاطر کمبود حافظه ی کافی برای انجام عملیات ها و خواندن و اجرا کردن سطر به سطر کدهای نوشته شده باشد.

راه حل: روش های مختلفی برای استفاده ی بهینه تر از فضای در اختیار وجود دارد و همچنین روش هایی برای افزایش میزان حافظه که پرداختن به آن از حوصله ی این مقاله خارج است.

۲-افزونه های اضافه شده به قالب سایت

علت: ممکن است افزونه ای به درستی کد نویسی نشده و یا افزونه ای با قالب سایت هماهنگی لازم را ندارد.

راه حل: اگر افزایش میزان حافظه به مقدار ۲۵۶ یا ۵۱۲ مگابایت مشکل را حل نکرد، عیب یابی را درمورد افزونه ها و پوسته ها ادامه می دهیم. بهترین و راحت ترین راه، غیر فعال کردن تمام افزونه ها به یکباره است، که برای این کار باید به پنل مدیریت رفته، افزونه ها را انتخاب و همه را غیرفعال نمایید.

غیر فعال کردن افزونه در صفحه سفید وردپرس

اما اگر به پنل مدیریت دسترسی نداشتید، از طریق FTP می توانید این کار را انجام دهید. به چه شکل؟ نگران نباشید در ادامه مفصل توضیح خواهیم داد..:

* مراحل انجام کار:

داخل پوشه ی اصلی سایت رفته و بعد وارد پوشه wp-content  می شویم. (wp مخفف همان word press می باشد مثل wp-admin که به پوشه ی مدیریت در ورد پرس اشاره دارد) سپس پوشه ای به نام plugins را پیدا و نام آن را به plugins-test تغییر می دهیم. (بجای لغت test هر نام دیگری را می توانیم وارد کنیم)

رفع سفیدی وردپرس
صفحه سفید WP admin

بعد از این کار تمام افزونه های سایت غیرفعال می شود. اگر مشکل حل شد، پس یقینا یکی از افزونه هایمان منشا این بلا می باشد. به پوشه ی اصلی باز گشته و نام پوشه را مجددا به plugins برمیگردانیم. حال باید یکم وقت بگذاریم و با دقت تک تک افزونه ها را فعال کرده تا آن نخاله ی افزونه ها که منشا صفحه سفید وردپرس بوده را پیدا کنیم.

حال به دیتابیس وردپرس رفته و وارد جدول wp-option می شویم. Active-plugins را پیدا و مقدار value آن را به a:0:{}  تغییر می دهیم. و بدین گونه افزونه هایمان را خاموش می کنیم.

۳- پوسته ی سایت …!

علت: ممکن است مشکل از پوسته ی سایت  نیز باشد..!

راه حل: اگر غیرفعال کردن افزونه ها که در مورد قبل کاملا به آن پرداختیم، مشکل صفحه سفید وردپرس را حل نکرد، باید پوسته ی سایت  را به کل تغییر داده و پوسته ی پیش فرض وردپرس را جایگزین آن نماییم. به این شکل که ابتدا از پوسته ی فعلی سایت  که ممکن است تا کنون کلی وقت برای ویرایش آن صرف کرده باشیم، یک نسخه ی پشتیبان تهیه سپس آن را حذف نماییم. وردپرس بصورت خودکار پوسته ی پیش فرض خود را روی سایت قرار می دهد.

روش دیگر این است که نخست به phpmyadmin رفته و بعد به دیتابیس رفته و wp-options را باز می کنیم و مقادیر values جداول template و stylesheet  current_theme را (به‌عنوان مثال) به TwentySeventeen(نام پوسته) تغییر می دهیم.

wordpress white page
wordpress white page

اگر این روش هم مشکلمان را حل نکرد یک نیم نگاهی به functions.php پوسته ی سایت  انداخته و فضاهای خالی و اضافی پایین آن را پاک می کنیم و یا اگر فسفری را جدیدا برای نوشتن کدی سوزانده ایم، آن کد را ویرایش و تصحیح می کنیم.

۴- و در انتها نگاهی به روش های دیگر برای حل مشکل صفحه سفید وردپرس..

اگر هیچکدام از روش های ذکر شده مشکل صفحه سفید وردپرس  را حل نکرد، ابتدا یک نسخه پشتیبان از پوسته و افزونه هایمان گرفته و بعد پرونده ها و پوشه های سایتمان را دوباره نویسی و جایگزین پروندهای وردپرس قدیمی کنیم و یا به کل وردپرس را به دوباره نصب و راه اندازی کنیم.

اگر بازهم هیچکدام از روش های فوق برای حل مشکل صفحه سفید وردپرس جواب نداد، راهی وجود دارد که وردپرس خودش با زبان خوش سر عقل آمده و مشکلش را با شما درمیان میگذارد و اگر اهل فن باشید، حرفش را متوجه و مستقیم سراغ مشکلش می روید، دقیقا مثل ژلوفن یا نووافنی که وقتی میخوریم خودش می داند کجا بدنبال درد بگردد و آن را تسکین دهد..!!

این روش debug نام دارد و برای استفاده از آن کد زیر را به فایل wp-config.php  اضافه می کنیم:

error_reporting(E_ALL);ini_set(‘display_errors’,1);

define(‘WP_DEBUG’, true);

پس از انجام این کار وردپرس مشکلش را در همان صفحه سفید وردپرس به ما نشان می دهد..

مانند پیغام زیر:

Parse error: syntax error, unexpected $end in /home/name/public_html/wordpress/wp-content/themes/your_theme/functions.php on line 231

۱- در برخی مواقع می بینیم که صفحه اصلی سایت سفید شده اما پنل مدیریت به خوبی کار می کند در این حالت ممکن است مشکل از افزونه کش ( Caching Plugin ) باشد  که باید آن را خالی کنیم .

۲- اگر  خطای صفحه سفید وردپرس را در یکی از نوشته های قدیمی داشتیم ، کد زیر روبرو را به فایل wp-config.php اضافه می کنیم:

/** Trick for long posts */

ini_set(‘pcre.recursion_limit’,20000000);

ini_set(‘pcre.backtrack_limit’,10000000);

ودر نهایت اگر زور صفحه سفید وردپرس بر ما غالب شد، بهتر است که با پشتیبان هاست تماس گرفته بلکه راهی دیگر نیز وجود داشته باشد که تماما خلاقانه بوده و همه از وجود آن بی خبر باشند و یا معجزه ای اتفاق بیفتد تا کفن سفید صفحه سفید وردپرس را از تنش دربیاوریم..!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.