ریدایرکت دامنه (انتقال دامنه)

ریدایرکت دامنه و ساب دامنه، انتقال دامنه و ساب دامنه

ریدایرکت دامنه چیست؟

تغییر مسیر آدرس یک سایت ریدایرکت دامنه نامیده می شود. در مواقعی که قصد داشته باشید به تغییر آدرس سایت خود بپردازید ،چه این تغییر به صورت موقتی باشد یا دائمی از ریدایرکت دامنه استفاده می شود. در این صورت کاربران بعد از کلیک بر روی آدرس قدیمی سایت شما در موتورهای جستجو وارد سایت شما با آدرس دامنه جدید خواهند شد. این کار باعث می شود که از نظر سئو سایت نیز مشکلی به وجود نیاید. بنابراین به مدیران سایت ها توصیه می شود در چنین شرایطی از ریدایرکت آدرس url استفاده نمایند.

انتقال دامنه و ساب دامنه به آدرس دیگر با استفاده از فایل index.html

برای این که بتوانید عمل ریدایرکت دامنه را در سایت خود انجام دهید کافی است که یک فایل با نام index.html ایجاد کرده و محتوای زیر را در آن کپی کنید. در نهایت این فایل را در مسیری که قصد دارید وقتی کاربر وارد آن مسیر شد به آدرس دیگر انتقال داده شود این فایل را کپی نمایید.

<html>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF-8″/>
<head>
<title>your titletitle>
<meta http-equiv=”REFRESH” content=”5;url=http://www.domaintoforward.com”>HEAD>
<BODY>
<br><br><br><br><center>
please wait
<center>
</body>
</html>

 

نکته ای که باید توجه کنید این است که کافی است این کد ها را در فایل خود کپی کرده و در نهایت آدرس جدید خود را به جای www.domaintoforward.com در کد html قرار دهید.

ریدایرکت یک دامنه به دامنه دیگر با استفاده از htaccess

یکی دیگر از روش های ریدایرکت دامنه استفاده از تنظیمات htaccess. در کنترل پنل هاست شما می باشد. در ادامه با این روش بیشتر آشنا می شویم. برای این کار کافی است که به پوشه روت وب سایت خود مراجعه کرده و فایل htaccess . را باز نمایید. و کد زیر را در این فایل کپی کنید. دقت کنید که در این کد کافی است که به جای old domain نام دامنه خود را که قرار است انتقال دهیم و به جای new domain نام دامنه جدید را که می خواهیم سایت به آن آدرس انتقال داده شود قرار می دهیم.

#ir to com redirect

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^olddomain\.ir$ [OR]

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.olddomain\.ir$

RewriteRule ^/?$ “http\:\/\/www\.newdomain\.com\/” [R=301,L]

ریدایرکت دامنه و ساب دامنه در دایرکت ادمین

استفاده از ریدایرکت دامنه زمانی کاربرد دارد که شما قصد وصل کردن  ساب دامنه به سرور دیگر برای مثال از آدرس test.ir/url1 به آدرس test.ir/url2  یا تمام صفحات سایت خود به آدرس دیگر مثال از آدرس قدیمی خود یعنی test.ir به آدرس جدید یعنی newtest.ir دارید. برای این کار کافی است که در پنل دایرکت ادمین خود به آدرس زیر بروید :

advanced features 🡪 site redirection

ریدایرکت دامنه و ساب دامنه در دایرکت ادمین

در این قسمت به صفحه تنظیمات وارد می شوید

تنظیمات ریدایرکت در دایرکت ادمین

در پنجره ای که ظاهر می شود در بخش local url path کافی است که مسیر مبدا خود را وارد کنید. اگر قصد شما این است که ساب دامین را انتقال دهید کافی است که در این قسمت نام ساب دامین خود را قرار دهید ولی اگر قصد انتقال دامنه اصلی را دارید نیاز نیست کار خاصی انجام دهید

در بخش redirect type شما باید به مشخص کردن نوع ریدایرکت خود بپردازید. این بخش سه گزینه دارد که کافی است یکی از آن ها را با توجه به هدف خود انتخاب نمایید.

permanent – 301

با انتخاب این گزینه شما می توانید به ریدایرکت دامنه به صورت دائمی بپردازید. در این شیوه شما می توانید به انتقال آدرس قدیم به جدید اقدام کرده و با این کار به هدایت ربات های موتور جستجوگر و همچنین کاربران سایت به آدرس جدید بپردازید. انتخاب این گزینه باعث می شود که موتورهای جستجو بداننند که شما به طور دائم آدرس قدیمی خود را به این آدرس جدید انتقال داده اید .

Temporary – 302

اگر قصد دارید که دامنه را به صورت موقت انتقال دهید توصیه می کنیم که این گزینه را انتخاب نمایید. مدیرانی که قصد دارند تغییراتی در آینده در دامنه خود داشته باشند از ریدایرکت موقت دامنه استفاده می کنند. با انتخاب این گزینه شما به موتورهای جستجو می فهمانید که قصد دارید به صورت موقت دامین خود را به آدرس جدید منتقل کنید و امکان دارد که مجدداً به دامنه قبلی خود برگردید یا این که به طور دائم به آدرس جدیدی دامنه خود را منتقل کنید. این کار نیز باعث می شود که بتوانید ارزش و ورودی های صفحه خود را در نزد موتورهای جستجو حفظ کنید و مشکلی برای سئو سایت شما به وجود نیاید.

۳۰۳ – Replaced

انتخاب این گزینه باعث می شود که نشان دهد شما قصد دارید که آدرس دامین خود را به آدرس دیگری انتقال دهید.

در نهایت برای ریدایرکت دامنه کافی است که در بخش مربوط به Destination url آدرس کامل مقصد را که قصد دارید به اتصال ساب دامین به سرور دیگر بپردازید را وارید کنید. برای مثال http://www.redirected.com وارد کرده و در آخر با کلیک بر روی گزینه save عملیات ریدایرکت دامنه و یبا به عبارتی ریدایرکت یک آدرس به آدرس دیگر انجام خواهد شد.